Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu ponownie zaprasza do wzięcia udziału w Interdyscyplinarnym Programie Edukacji Medialnej "KinoSzkoła". Na październikowe zajęcia zapisujemy się do 15.09!


„KinoSzkoła. Ogólnopolski Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej” to program złożony z różnorodnych form edukacyjnych, których zasadniczym celem jest wzrost świadomości i kompetencji medialnych wśród przedszkolaków, uczniów, nauczycieli, rodziców i seniorów.  

W roku szkolnym 2017/2018 w ponad 1020 zajęciach KinoSzkoły  wzięło udział ponad  120 tysięcy uczniów z całej Polski. Szósta edycja programu realizowana będzie w sześćdziesięciu Instytucjach Kultury na terenach jedenastu województw. Miejski Osrodek Kultury 

Założenia programowe:

Nadrzędnym celem programu jest pomoc nauczycielom w szkolnej praktyce wychowawczej, stąd priorytetowy cykl profilaktyczno-społeczny „Filmowe drogowskazy”, adresowany jest głównie do wychowawców i pedagogów szkolnych.  Tematy prelekcji oraz dobór filmów w tym cyklu powstały w oparciu o treści podstaw programowych nauczania przedmiotów: etyka, edukacja społeczna, wiedza o społeczeństwie, wychowanie do życia w rodzinie, a także na podstawie autorskich projektów profilaktycznych. Projekcje specjalnie wyselekcjonowanych filmów poprzedzają ok. 30 minutowe prelekcje prowadzone w formie aktywizującej uczestników.
    
    „KinoPrzedszkole” to propozycja dla najmłodszych widzów. Pomiędzy projekcjami polskich, krótkometrażowych filmów, odbywają się zabawy edukacyjne, profilujące odbiór filmu 
w założonym w temacie prelekcji kierunku. Zajęcia przeznaczone dla dzieci powyżej 4. roku życia, prowadzone są w formie zabawy edukacyjnej, której tematyka związana jest z treścią prezentowanych filmów. Trwają od 60 do 70 minut.

    Nauczycielom proponujemy „Szkolenia dla gron pedagogicznych”, dzięki którym poszerzą wiedzę z zakresu wykorzystywania mediów w praktyce wychowawczej. Tematyka zajęć została ułożona na podstawie rozmów i ankiet przeprowadzonych wśród nauczycieli i dyrektorów szkół. Szkolenia prowadzone są w formie warsztatowej i trwają około 180 minut. Prowadzącymi są wykładowcy akademiccy i metodycy.

    Dla rodziców przygotowaliśmy „Szkolenia dla rodziców i opiekunów”. Tematyka tych zajęć związana jest z funkcjonowaniem wychowanków w świecie nowych mediów oraz z kształtowaniem pozytywnych relacji pomiędzy dzieckiem a dorosłym. Szkolenia prowadzone są w formie warsztatowej i trwają około 120 minut. Prowadzącymi zajęcia są wykładowcy akademiccy oraz trenerzy rozwoju osobistego.

Autorzy programu:
Autorką programu „KinoSzkoła” jest dr Joanna Zabłocka-Skorek, filmoznawczyni, pedagożka, certyfikowana trenerka PISF i CEO w zakresie edukacji filmowej. Dysertację doktorską pt.: „Aksjologiczne aspekty edukacji audiowizualnej w kontekście dominujących postaw odbiorczych uczniów polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych” obroniła na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Nagrody:
Program dwukrotnie nominowany do nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 
w kategorii edukacja młodego widza (za rok 2012 i 2013). 
16 września 2014 roku na uroczystej Gali, która odbyła się podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, program KinoSzkoła został LAUREATEM NAGRODY PISF w kategorii edukacja młodego widza (za rok 2013).

kinoszkoła


Patronaty i rekomendacje:
Program objęty patronatem OŚRODKA ROZWOJU EDUKACJI;
Program objęty patronatem CENTRALNEGO GABINETU EDUKACJI FILMOWEJ W ŁODZI; 
Program objęty patronatem POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ;
Program objęty patronatem merytorycznym INSTYTUTU NAUK O KULTURZE I STUDIÓW DYSCYPLINARNYCH UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO;

Program KinoSzkoła 2015/2016 otrzymał CERTYFIKAT FILMOTEKI NARODOWEJ dla programu edukacji filmowej;
Program „KinoSzkoła” należy do KOALICJI DLA EDUKACJI FILMOWEJ.

Program, którego autorką i kierownikiem jest Joanna Zabłocka-Skorek, filmoznawczyni, pedagog, certyfikowana trenerka PISF i CEO w zakresie edukacji filmowej, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego, uzyskała szereg rekomendacji (m.in. Filmoteki Narodowej, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Centralnego Gabinetu Edukacji Filmowej) za zgodność z podstawą programową we wszystkich poziomach kształcenia.

Koszt karnetów:

• indywidualny koszt wynosi 10 zł/uczestnik,
• za 5 wybranych spotkań wynosi 50 zł/uczestnik,

Szczegółowych informacji na temat programu udzieli Państwu:
Ewa Kowalczyk-Lecibil – specjalista ds. promocji i kontaktów z mediami – tel. 77 480 25 56.


Pobierz kartę zgłoszeniową

Zobacz katalog