Chór "Echo Kresów" pod dyrekcją Adama Wołkowskiego otrzymał Najwyższe odznaczenie, przyznane podczas  Światowego Kongresu Kresowian.


Po raz dwudziesty drugi, 03 lipca 2016 roku, Kresowianie zostali przyjęci na specjalnej audiencji u „Matki Trudnej Nadziei i Gorzkiej Pamięci”. To jej zawierzają wszystkie swoje troski, żale i pragnienia. XXII Światowy Kongres Kresowian zgromadził na Jasnej Górze wszystkich tych, których korzenie pozostały na Kresach. Przybyli z całego świata, aby wspólnie modlić się o zachowania narodowej pamięci o Kresach, o odkłamywanie historii, o upamiętnienie miejsc kaźni swoich bliskich. Wśród uczestników tym razem jako zaproszeni goście był chór “Echo Kresów" Miejskiego Ośrodka Kultury w Kędzierzynie-Koźlu.

Z rąk Pani Marii Mireckiej-Loryś, honorowego członka Kongresu, stuletniej kresowianki, mieszkającej w USA oraz Pana pułkownika Bernarda Skarbka, prezesa Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Australii - Chór „Echo Kresów” pod dyrekcją Adama Wołkowskiego odebrał Premium Honoris Cresovianae za wybitne zasługi na rzecz przywracania narodowej pamięci historii Kresów, polskiej kultury i tradycji. Rok temu mieliśmy zaszczyt występować na Światowym Kongresie Kresowian dając oprawę muzyczną Mszy Świętej, a Kresowiankom - półtoragodzinny koncert w Auli o. Kordeckiego koncert oklaskiwało na stojąco ponad 1000 delegatów z całego Świata. Chór “Echo Kresów” nie przypuszczał , że po ponad czteroletniej działalności dostąpi takiego wyróżnienia. Działalność chóru podyktowana jest potrzebą serca i nie sądziliśmy, że dostąpimy w tym roku takiego honoru. Wierzymy, że do ostatniej kresowej nuty będzie nam dane śpiewać i działać na rzecz pamięci o Kresach, bo…

„Nasi biedni zmarli
patrzą na nas swoimi
powietrznymi oczami
i widzą wszystko, co nas jeszcze spotka
lecz nawet oni nie mogą pomóc
ani nas ostrzec,
skoro i wojna, i pokój
niewiele nas nauczyły.”

wiersz „Niewiele” Ryszarda Krynickiego

Anna Woś, Adam Wołkowski

Chór “Echo Kresów”