Serdecznie zapraszamy na Dokumentalną Odsłonę Kina. Jest to projekt zapowiadający Festiwal Opolskie Lamy z Opola, ktory odbędzie się 25.09 o godz. 19.00 w kinie "Chemik". Bilety w cenie 12 zł.


DOKUMENTALNA ODSŁONA KINA / 2017


DOKUMENTALNA ODSŁONA KINA (DOK), to projekt zapowiadający i promujący Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, ale przede wszystkim DOK, to niesamowita przygoda z kinem, które na swój charakterystyczny sposób opowiada o zastanej rzeczywistości. Nikt inny, tak jak dokumentaliści, nie potrafi opowiadać o świecie, ludziach, ich emocjach, zmaganiu się z codziennością, o sprawach ważnych zarówno w przestrzeni naszego indywidualnego życia jak i w przestrzeni szerszej. Film dokumentalny wnika głębiej i mocniej opisuje świat, ludzi, społeczeństwo, czy kwestie polityczne.

Filmy dokumentalne wymagają od widza szczególnego skupienia i refleksji, zadawania niewygodnych pytań na które najczęściej nie znajdujemy odpowiedzi. Polscy twórcy filmów dokumentalnych, których filmy chcemy Państwu przedstawić w tym roku, poruszają się po wielu obszarach ludzkiej natury, od samotnej jednostki próbującej po raz kolejny rozpocząć wszystko od nowa jak w Pielgrzymie Pawła Jóźwiaka – Radana, poprzez trudne relacje rodzinne ukazane przez Annę Zamecką w Komunii, po twórców szukających tematów szerszych, dotykających całych społeczności jak w Ikonie Wojciecha Kasperskiego czy Obcy na mojej kanapie Grzegorza Brzozowskiego. Wszyscy jednak mają podobny cel: naszkicować portret człowieka, który można by włożyć w szerokie ramy refleksji nad całą ludzkością.


IKONA
REŻ. WOJCIECH KASPERSKI / POLSKA 2016 / 51 MIN.

„Gdzie znajduje się dusza? W sercu? W mózgu? A może gdzie indziej?” – zastanawia się sędziwy lekarz, który poświęcił się pracy w szpitalu psychiatrycznym na syberyjskiej prowincji. Miejsce niedostępne dotychczas dla ekip filmowych poznajemy również za pośrednictwem jego mieszkańców – niektórzy z nich spędzili w szpitalu po kilkadziesiąt lat. Dyskretne, a zarazem wnikliwe obserwacje codziennego życia pacjentów zamieniają się w medytację na temat nieprzeniknionej ludzkiej natury. Reżyser po raz kolejny pokazuje, że jest mistrzem lakonicznego opowiadania, że potrafi dotykać najbardziej intymnych prawd o ludziach, jednocześnie zachowując dystans i nie przekraczając moralnych granic. Nagrodzona na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym “Ikona” to film wybitny, zbudowany z niepewności i ciekawości świata, stawiający pytania, ale nie sugerujący łatwych odpowiedzi.

Wojciech Kasperski

Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Studiował filozofię na Uniwersytecie Gdańskim. Twórca ambitnych artystycznie filmów, pracuje również jako producent zaangażowany głównie w twórczość swojego pokolenia filmowców. W latach 2009-2010 Wiceprezes Stowarzyszenia Film 1,2, skupiającego młodych twórców. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członek Koła Scenarzystów SFP. Jego filmy zostały nagrodzone ponad 40 różnym nagrodami w Polsce i na świecie, oraz brały udział w pokazach i konkursach w Cannes, Los Angeles, Tribeca, Pekinie, Moskwie i wielu innych.

KAPELMISTRZE
REŻ. TOMASZ KNITTEL / POLSKA 2016 / 42 MIN.

Tomasz Knittel sportretował współczesną polską scenę muzyki źródeł, zapraszając do udziału w swoim filmie takie zespoły, jak Chłopcy Kontra Basia, Kapela Ze Wsi Warszawa, Janusz Prusinowski Kompania, InFidelis, Kapela Brodów czy Kapela Maliszów. Istotą tego kreacyjnego dokumentu jest połączenie tradycji z nowoczesnością. Film zabiera widza w poruszającą, magiczną podróż po współczesnej Warszawie, podczas której spotkać można muzyków w codziennych, a czasem mniej zwyczajnych sytuacjach. Twórcy projektu wypracowali odrębny artystyczny język filmowy. Każda z poszczególnych scen zrealizowana jest w umownej i dość abstrakcyjnej filmowej konwencji. Najważniejszym aspektem filmu jest oddanie autentyzmu muzyki, a także energii, pasji i wyjątkowości poszczególnych zespołów. Film KapelMistrze ukazuje, jak bardzo polska kultura tradycyjna może być dzisiejsza, intrygująca i wciągająca.

Tomasz Knittel

Reżyser filmów krótkometrażowych, spotów wizerunkowych, wideoklipów i kampanii społecznych. Pasjonat filmów muzycznych, autor kilku dokumentów poświęconych tej tematyce, m.in. “From Podserednieje with Love”, opowiadający o Amerykance zakochanej w rosyjskim tancerzu, “Dobry wieczór, Opole!”, o legendarnym festiwalu muzycznym oraz “Polska – Path of Dance” o polsko-szwedzkim muzycznym projekcie. Zrealizował również film Elektro_sonda wymykający się klasycznym gatunkowym podziałom.

DOK