Za nami XXIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia "Publicystyka". Sprawdź, kto zdobył Grand Prix i pozostałe nagrody. Pobierz protokół.


Antoni Gustowski z Warszawy zdobył Grand Prix Festiwalu za film pt. "Swoją drogą",
w kategorii filmów amatorskich, polskich zwyciężył:

Szymon Piegza za Bolęcina za film pt. "Mów mi Rico", II miejsce zdobył Tomasz Pawlak z Warszawy za film "Alegoria ekologiczna", trzecie miejsce zajęły: Ewa Werfel, Dorota Zjawińska, Dorota Wróblewska z Legnicy za film "Uroki zimy w Emzetowie".

Wyróżnienie otrzymał Arkady Barszcz za fim "Inny" 

W kategorii filmów studenckich:

I miejsce: Michał Rakowski z Radomska za film pt. "Dyptyk ja i mama"
II miejsce: Mariusz Jankowski z Baborowa za film "Podwójne korzenie"
II miejsce: Ewa Kochańska z Warszawy za film :Patrz, z czego będzie chleb"

Wyróżnienie otrzymał Mateusz Żegliński z Józefowa za film "Swoją drogą".

Pobierz protokół

Na XXIV Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych „PUBLICYSTRYKA 2017” im. Ireneusza Radzia nadesłano w tym roku 130 filmów z 52 krajów ze wszystkich kontynentów oraz 63 filmy z 32 miast Polski. Obejrzenie ich zajęło Komisji Kwalifikacyjnej pod przewodnictwem komisarza Festiwalu Piotra Gabrysza blisko 41 godzin.
Najwięcej bo aż 126 było filmów fabularnych, 51 filmów dokumentalnych i tylko 14 animacji. Autorkami 29 nadesłanych filmów były kobiety.

Po raz pierwszy w tym roku swoje dzieła na Publicystykę zgłosili realizatorzy z Afganistanu, Bangladeszu, Białorusi, Chin, , Kolumbii, Egiptu, Hondurasu, Libanu, Republiki Czeskiej, Senegalu, Serbii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Tradycyjnie najliczniej reprezentowani byli twórcy niezależni z Hiszpanii, którzy nadesłali 51 filmów. Były też filmy zrealizowane w koprodukcji m.in. przez twórców z Senegalu i Francji, Chin i USA, Syrii i USA oraz z Polski, Francji i Niemiec.

W nadesłanych na Festiwal filmach autorzy poruszali problemy nurtujące współczesne społeczeństwo takie jak: toczące się lokalne wojny, problemy ochrony zwierząt i naturalnego środowiska człowieka, sprawy uchodźców i imigrantów, dyskryminację środowisk LBGT.



Publicystyka 2017 plakat