8 stycznia w Domu Kultury "Chemik" niezwykłe wydarzenie - "Usłyszeć taniec". Barwne widowisko, w którym taniec jest częścia muzyki, a muzyka - tańca. Zapraszamy o godz. 19.00. Bilety w cenie - 40 zł parter, 30 zł - balkon. Kup on-line. 


USŁYSZEĆ TANIEC to widowisko różnych form stepowania: flamenco, stepu irlandzkiego, amerykańskiego, tańca jazzowego oraz muzyki ethnojazzowej granej na żywo. Barwny spektakl, w którym taniec jest częścią muzyki, a muzyka – tańca. Różne kultury spotykająsię w jednym miejscu, a tradycja i współczesność to synonimy. Projekt tworzą wybitni tancerze i muzycy, soliści widowisk w Europie i USA, tacy jak tancerka Marta Czyż (Taniec z Gwiazdami), gitarzysta flamenco MichałCzachowski (Indialucia), wokalistka Małgorzata Mycek (Danar). Od premiery spektaklu w 2014r. odbyło się ponad 100 spektakli, pokazów i warsztatów w największych salach widowiskowych w całej Polsce.

USŁYSZEĆ TANIEC to pierwszy w Polsce i jeden z kilku na świecie, projekt łączący flamenco, muzykę irlandzką i jazz. Harmonijny kolaż różnych tradycji muzycznych we współczesnych aranżacjach. Tworzą go, pod kierownictwem Tomasza Bieli, wybitni muzycy reprezentujący różne kultury muzyczne: Michał Czachowski, Ewelina Grygier, Małgorzata Mycek, Andrzej Kowalski, Wojciech Braszak. Efektem ich współpracy jest unikalna, ethnojazzowa fuzja, której celem jest pokazanie możliwości współistnienia kultur we współczesnym świecie.



ARTYŚCI: Tancerze: MATEUSZ WÓJCIK – absolwent irlandzkiej uczelni Irish World Academy of Music and Dance oraz Wydziału Zarzadzania Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca, choreograf i manager projektu UsłyszećTaniec. Laureat programu Riverdance Masterclass. Jako pierwszy Polak miał zaszczyt wystąpić, jako członek zespołu Riverdance oraz z legendarnym zespołem The Chieftains. Tancerz pierwszego składu amerykańskiego widowiska Rhythm in the Night. Solista i kapitan tancerzy widowiska Night of the Dance, tancerz widowisk Touch of Ireland i Celtic Dream, oraz niezależny artysta współpracujący z zespołami z Polski i zagranicy.

UT Kędzierzyn 2018

AGATA TEODORCZYK – Tancerka, choreograf i pedagog flamenco, absolwentka Dance Movement Therapy Institute. Solistka grupy „Por Fiesta͟, z którą występowała zarówno na najbardziej prestiżowych festiwalach gitarowych w Polsce, ale także tworzyła projekty: „Mszy Flamenco͟ oraz projekt „Fuente͟łączący muzykę flamenco z muzyką hinduską. Występowała w spektaklu: "Mi camino flamenco" w warszawskim teatrze "Komedia", w teatrze ͞Syrena͟ u boku doskonałych muzyków hiszpańskich, w spektaklu „Flamenco Pasión͟ w teatrze Nowym w Łodzi. Występowała także w Polsce i za granicą z międzynarodową grupą "Los Remedios" do śpiewu Jose Angela Carmony, a także tak że z legendarnym zespołem "Gypsy Kings". Współpracowała z teatrem "Kamienica" dbając o oprawętaneczną sztuki o Don Juanie oraz jako solistka z grupami: "Gallito Trio", "Los Remedios" oraz "Por Fiesta", z którą związana jest do dziś.

KAROL DRZEWOSZEWSKI – artysta musicalowy i pedagog. Zadebiutował na scenie w Teatrze Muzycznym w Gdyni w takich Musicalach jak Fame, Skrzypek na dachu, My fair Lady. Półfinalista 1 i 5 edycji programu Mam Talent, gdzie w roku 2008, wykonał numer jako pierwszy w Polsce, stepując do góry nogami, a w 2012 wystąpił wraz z grupą musicalowa Zaklepotani, której jest założycielem. Na przełomie lat 2011 i 2012 występował z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku w programie jazzowym Glenna Millera z 17 osobowym Big Bandem. Od 2010 roku jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na specjalności musicalowej. Występował na wielu scenach w Polsce i w Europie.

MARTA CZYŻ– czynna tancerka Teatru Tańca Sway Anny Wielogórskiej, choreograf polskiej edycji Tańca z Gwiazdami. Pedagog tańca jazzowego, związana z największą warszawską szkołątańca Egurrola Dance Studio oraz instruktor i choreograf zespołów tanecznych w całej Polsce. Ukończyła magisterskie studia Choreografii i Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, studiowała w Contemporary Dance School w Hamburgu oraz otrzymała stypendium w duńskim college'u Oure Sport & Performing Arts na linii Modern& Ballet. Ma na swoim koncie wiele osiągnieć w tańcu sportowym na mistrzostwach Polski i ”wiata federacji IDO oraz IFMD (zespółJazzOne). Muzycy: TOMASZ BIELA – gitarzysta, kompozytor, kierownik muzyczny projektu Usłyszeć Taniec. Lider zespołów muzyki irlandzkiej: Danar i Macalla Trio oraz twórca i manager czołowego zespołu muzyki bretońskiej Gwerenn, współtwórca duetów Grygier/Biela i Biela/Kwietniewski. Zafascynowany równieżmuzyką szwedzką oraz średniowieczną występuje w zespołach Macklamara i Tryzna. Wciąż poszukuje nowych wyzwań muzycznych, eksperymentuje na granicy gatunków i przekracza bariery między kulturami. Zostawia wyrazisty ślad w twórczości wszystkich projektów w których uczestniczy. Koncertuje regularnie na najważniejszych festiwalach w Polsce i w Europie (Austria, Holandia, Francja, Niemcy, Norwegia, Szwecja, Dania).

WOJCIECH BRASZAK – Saksofonista, student katedry jazzu na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Gra na saksofonie altowym i sopranowym muzykę jazzową, muzyką etniczną, klasyczną, chóralnąi latynoską. Członek zespołu muzyki bretońskiej Gwerenn, big bandu działającego w Szkole Muzycznej na ulicy Głogowskiej w Poznaniu (występ na festiwalu „Jazz Me͟ w Heidelbergu), a także big bandu poznańskiej Akademii Muzycznej. Laureat III miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Improwizacji Jazzowej w Gorzowie oraz III miejsca w Konkursie Improwizacji Jazzowej w Koninie.

MICHAŁ CZACHOWSKI – wybitny polski gitarzysta flamenco. Autor projektu Indialucia. W 2004 oraz 2005 roku został uznany przez pismo Gitara i Bas najlepszym gitarzystą flamenco. Jego debiutancki album został nagrodzony nagrodą Wirtualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku i zostałnominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka 2006. Album wydany był również w roku 2007 w USA i dotarł do 2. miejsca wśród najlepszych albumów world music magazyny Billboard. Założyciel zespołu muzyki flamenco Viva Flamenco oraz międzynarodowego projektu Indialucia. W obu składach nagrywał dla stacji telewizyjnych i radiowych oraz muzykę do filmów ”więci z Bostonu 2: Dzień Wszystkich ”więtych i "Naked in Ashes".

EWELINA GRYGIER – Flecistka, od ponad 15 lat zajmuje się muzyką folkową i tradycyjną. Gra na drewnianym flecie poprzecznym w zespołach Danar, Macalla Trio i Duo Grygier/Biela. Na stałe współpracuje z zespołem Haliny Mlynkovej, jest także członkinią Warszawskiej Grupy Gamelanowej, z którąwykonuje tradycyjną muzykę indonezyjską grając m.in. na saronie i sulingu. Na swoim koncie ma liczne koncerty w Polsce i za granicą (Austria, Holandia, Francja, Niemcy, Szwecja). Wystąpiła wspólnie z Jean Luc Thomas, Pol Huellou, Gurvant Le Gac, Emanuell Pariselle, Didier Olivier, Diarmuid Johnson, Michael i Conor McCague i innymi. Współtworzyła takie projekty jak: GreenWood, Gwerenn, Four Non Brets, TheToneNation, Ould-Land.

MAŁGORZATA MYCEK - wokalistka. Frontwoman etnojazzowego zespołu Danar z którym nagrała swoją debiutancką płytę„Danar͟ w wiedeńskiej wytwórni Heurecord. Płyta zdobyła 4 miejsce w plebiscycie Wirtualne Gęśle na najlepszą folkową płytę roku. Współtwórczyni kameralnego Macalla Trio grającego tradycyjną muzykę irlandzką. Wokalistka zespołu Tryzna grającego na największych festiwalach muzyki dawnej w Polsce i Europie z którym nagrała najnowszy album „Against the Cold͟. Występowała na takich festiwalach jak: Wackelstein Festival (Austria), Elav Ajalugu 2014 (Estonia), Mikołajki Folkowe (Lublin), Echa Celtyckie (Warszawa), Zamek (Będzin), Dowspuda. W swojej muzyce łączy estetykę etniczną ze współczesną muzyką jazzową i bossa-novą. Prowadzi warsztaty tańców bretońskich oraz wielu innych europejskich tańców ludowych zaliczanych do nurtu balfolku.

ANDRZEJ KOWALSKI - basista. Wirtuoz muzyki etnicznej i elektrycznego ethnojazzu. Otwarty na wszystkie muzyczne wyzwania, swobodnie improwizjący w ramach: funku, jazzu, fusion, ethno, a nawet francuskiego pop-rocka. Muzyk zespołów Danar i Gwerenn. Współpracowałz grupą flamenco Madrugada, a także jazzową orkiestrą Macieja Trifonidisa - 3275 kg Orchestra