24.10 w DK "Chemik" odbędą się warsztaty "Laterna Magica", dzięki którym dzieci poznają magiczny świat starego kina. Początek - 10.00 Poprowadzi je Grzegorz Ptak. |
Laterna Magica (Latarnia Magiczna) to pierwszy aparat projekcyjny wynaleziony w XVII w przez jezuitę A. Kirchera. Stała się następczynią Camery Obscura, pierwowzorem rzutników do slajdów, diaskopów i kamer filmowych.
Obecnie tradycja Latarni powraca. Pojawiają się projekty para - teatralne, znajdujące się na pograniczu filmu, animacji i teatru - tak też będzie podczas spotkania z Grzegorzem Ptakiem i jego magicznymi urządzeniami. Wszystko w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia "Publicystyka".
Laterna Magica przenosi uczestników w zaczarowany świat pierwszych seansów projekcyjnych, do świata pierwotnych technik animacji i projekcji – przypomina o dziecięcym zachwycie i pierwszych olśnieniach, kiedy funkcjonalność nauki łączy się z cudem poznawania rzeczywistości.
Warsztaty mają na celu nawiązać do tych dawnych, pierwszych technik projekcji i animacji. Uczestnicy poznają Camerę Obscura, Stereoskop, Taumatrop, Latarnię Magiczną, Zoetrop, Fenakistiskop, ale także, dobrze znane w Polsce w czasach PRL – u, diaskopy do wyświetlania bajek.
Uczestnicy spotkania będą mieli okazję nie tylko zapoznać się z tamtymi technikami projekcyjnymi, ale sami skonstruują własne aparaty i dzięki nim stworzą krótkie etiudy baśniowe na pograniczu animacji i teatru. Dzięki temu każdy z młodych animatorów stanie się magikiem – iluzjonistą, a efekt swojej pracy na warsztatach, będzie mógł zaprezentować rodzinie i kolegom podczas wieczornego seansu, na maszynie skonstruowanej przez siebie samego.
Warsztaty, oprócz upowszechniania dawnych technik projekcji, mają za zadanie także przypominać o uroku dawnych bajek i baśni oraz ponadczasowych wartościach , które ze sobą niosą. Podczas warsztatów będą wyświetlane bajki (polskie, rosyjskie, ukraińskie, czeskie i niemieckie) z rzutnika, a ich teksty staną się inspiracją do stworzenia własnych etiud animacyjnych.
Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.




