Monodram Joanny Szczepkowskiej w reż. Agnieszki Glińskiej - "Goła Baba" w DK "Chemik" 12 stycznia o godz. 15.00. Bilety w cenie: 40 zł/parter, 30 zł/balkon do nabycia w kasach kin i systemie sprzedaży on-line. 


Monodram a raczej „monokomedia” napisana przez Joannę Szczepkowską grana jest od 1997 roku na scenach całej Polski, i w wielu innych krajach. Aktorka gra dwie zupełnie różne kobiety rywalizujące ze sobą jako artystki. Każda z nich rozumie swój zawód inaczej – jedna, idealistka, uprawia sztukę „nieskażoną”, czyli koncert gry na ciszy, wymagający specjalnego stanu ducha publiczności, druga to uosobienie szmiry i bezczelności a jej „sztuka” to prymitywne dowcipy i beznadziejny, pośpieszny streaptease. Obie nawiązują kontakt z publicznością, która nie może pozostać bierna. Spektakl dzieje się tu i teraz, publiczność jest istotnym bohaterem, przez co każde przedstawienie nabiera innego wymiaru. Niespodziewana pointa sztuki stawia widza przed pytaniem, czy to z czego się zaśmiewał nie jest też ludzkim dramatem.

Cytaty z książki „Goła Baba” Joanny Szczepkowskiej:

Aktorka grająca Kobietę z Parasolką nie powinna zrażać się narastającym zniecierpliwieniem widowni. I tym, że pogłębia się podział widzów: jedni dostrzegają w tym co słyszą coś zabawnego inni uważają to za skandaliczny bełkot. Ani tym, ze po kilkunastu minutach ktoś wstanie i wyjdzie trzasnąwszy drzwiami. Każde takie zachowanie powinno zostać przez Kobietę z Parasolką przyjęte z pokorą. Aktorka grająca Kobietę z Parasolką nie powinna ukrywać strachu przed publicznością. To nic nie da. Są za blisko.

gola baba M

Goła Baba jest otyłą kobietą, zwyczajną, taką jakie widzi się na przystankach tramwajowych. Prostacka ale szczera, odważna i radosna. Mówi szybko jakby się spieszyła na następny występ, głośno nawet wrzaskliwie ale serdecznie. Śmieje się często i zaraźliwie.

Joanna Szczepkowska – aktorka, pisarka, poetka i felietonistka. Urodzona w 1953 r w Warszawie. Wielokrotnie nagradzana za dokonania aktorskie , wykonawczyni wielu ról szekspirowskich , autorka m. in. opowiadań „ Fragmenty z życia lustra” , sagi rodzinnej „ Kto ty jesteś” , poezji „Ludzie ulicy i inne owoce miłości” , sztuk teatralnych – „Goła baba” ,„ADHD i inne cudowne zjawiska” , „Pelcia czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”. Od 1999 roku publikuje felietony na które złożyło się kilka zbiorów m. in „ Piasek ze szkła” i „ Jak wyprostować koło”. W 1989 roku zasłynęła niespodziewanym ogłoszeniem „ końca komunizmu” w trakcie wywiadu jaki przeprowadzała z nią dziennikarka telewizji publicznej. Za działalność konspiracyjną i patriotyczną została nagrodzona Krzyżem Kawalerskm i Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Kontrowersje wokół jej publicystyki odbiły się szerokim echem w polskiej debacie publicznej a także na jej życiu artystycznym. Malarstwo z wykorzystaniem współczesnych technik wydaje się kolejnym etapem jej poszukiwań.

szczepkowska