Data i godzina wydarzenia: 11.03.2022 r. DK "Koźle", godz. 18.30
KUP ON-LINE


"Szantki 2022" przed nami - coroczne muzyczno-literackie spotkanie z miłośnikami morza, żeglugi i żeglarskich pieśni. W tym roku wystąpią: Marek Szurawski, Dominika Żukowska & Andrzej Korycki, Roman Tkaczyk i Zespół "The Nierobbers". Bilety dostępne w kasach kin i systemie sprzedaży on-line od poniedziałku - 28.02 od godz. 15.00.

Wystąpią:

  • Marek Szurawski - jest autorem i tłumaczem na język polski wielu popularnych pieśni o tematyce żeglarskiej i morskiej. Jest również autorem książki, opisującej nie tylko historię szant, ale i sposób ich wykonywania, pt. Szanty i szantymeni – pieśni i ludzie z wielkich żaglowców, zwanej powszechnie w polskim środowisku szantowym Biblią Siurawskiego. Sam i z przyjaciółmi z zespołu nagrał cztery kasety i pięć płyt kompaktowych z polskimi wersjami klasycznych szant i pieśni morskich, wiele z nich własnego tłumaczenia i autorstwa. Laureat prestiżowej nagrody „Rejs Roku” 2002 (wraz z zespołem), przyznawanej co roku przez tygodnik „Głos Wybrzeża”, nagrody specjalnej za wieloletnie propagowanie żeglarstwa i kultury morskiej na polu muzycznym i estradowym. Znawca historii wielkich żagli, tradycji, obyczajowości i dziedzictwa kulturowego ludzi morza. W nielicznym gronie w kraju specjalista od gry na koncertinie i kościach, oryginalnych instrumentach dawnego pokładu. Przez ponad 10 lat kierownik artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Shanties” w Krakowie, uczestnik wszystkich liczących się festiwali i spotkań szantowych na świecie. Współtwórca warsztatów marynistycznych, propagujących wychowawczą rolę morza wśród dzieci i młodzieży, współautor licznych programów radiowych i telewizyjnych o tematyce morskiej. Autor książek Razem bracia do lin! i Stan Hugill. Ostatni Szantymen, a także licznych artykułów w miesięcznikach „Żagle”, „Morze” i „Rejs”. Laureat nagrody im. Leonida Teligi. Współtworzył Kongregację Miłośników Krzewienia Kultury Picia Rumu „WRAK” statutowo sprzeciwiającą się nadmiarowi picia i propagującą „smaki życia” w każdym obszarze naszej aktywności oraz poszukiwanie skarbów własnej oryginalności.

  • Andrzej Korycki i Dominika Żukowska - duet, którego atutem są niepospolite, znakomicie do siebie dobrane głosy oraz bogactwo nastrojów, zawarte w tekstach i melodiach wykonywanych na scenie. Znani dobrze publiczności przede wszystkim za sprawą twórczości Andrzeja (ballady żeglarskie), jak również dzięki wspaniałej interpretacji piosenek Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego i Żanny Biczewskiej (Ballady na dwa serca).

  • Roman Tkaczyk - Muzyk, gitarzysta, piosenkarz, kompozytor od urodzenia związany z miejscowością Mikołajki , Mazury. Przez lata związany z lokalnymi ośrodkami kultury, oraz podpora wielu lokalnych zespołów o szerokim spektrum muzycznym, występujący również jako artysta solowy. W jego utworach ważną rolę pełni niebanalny tekst w połączeniu z ciekawą warstwą muzyczną. Twórczość to utwory blisko nawiązujące do miejsca zamieszkania, w których z powodzeniem słuchacz może odnaleźć cząstkę własnego życia. Utwory pochodzą z debiutanckiej płyty „Wielkie podróże", wydanej w 2019 r.

  • "The Nierobbers" - to zespół poruszający się w klimacie piosenki turystycznej i poetyckiej pachnącym również wiatrem i wodą. Grupa jest laureatem wszystkich...The Nierobbers powstał w 2013 roku. Muzyków tej grupy połączyła wspólna pasją, jaką jest żeglowanie – to właśnie podczas wspólnych rejsów postanowili założyć zespół.Jak sami o sobie piszą, poruszają się w klimacie pieśni kubryku, poezji śpiewanej, jak i własnej twórczości. Wykonują piosenki turystyczne, żeglarskie i poetyckie. The Nierobbers koncertują w całym kraju, z powodzeniem biorą również udział w przeglądach i festiwalach żeglarskich, w tym m. in.: Białostocka „Kopyść” 2013 i 2014 (dwukrotnie II miejsce) oraz 2016 (I miejsce), „Szanta Claus” w Poznaniu (I miejsce w 2013 roku, 2014 rok – zaproszenie organizatorów), „Festiwal Piosenki Żeglarskiej” w Mikołajkach (­I miejsce w 2014 roku). The Nierobbers są także laureatami „Shanties” w Krakowie w 2014 i 2015 roku, w 2018 roku zdobyli Nagrodę Publiczności.