Data i godzina wydarzenia: 2.10.2022 DK "Chemik", godz. 14.00, bilet - 30 zł
Bilet - 30 zł - KUP ON-LINE


Maciej Tubis
- Koncert promujący solową płytę z utworami Krzysztofa Komedy. Wybitny, młody pianista, który swój unikalny styl wykreował poprzez autorskie kompozycje jako lider zespołu Tubis Trio. Muzyk poszukujący, który nie stroni od nietypowych rozwiązań autorskich i aranżacyjnych. Ten wykształcony klasycznie pianista, zakochany w tym instrumencie i oddany wrażliwości jaką daje solowe obcowanie z nim, wyda we wrześniu 2022 roku swoją pierwszą solową płytę zatytułowaną Komeda: Reflections. W tym roku muzyk obronił w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi doktorat o wpływie muzyki klasycznej na estetykę improwizacji i postanowił nagrać utwory Krzysztofa Komedy, aby zaprezentować swoje poszukiwania oraz swoją wizję pianistyki solowej szerszej publiczności i fanom swojej twórczości.

W utworach nagranych na tym albumie, fortepian akustyczny został poszerzony o preparacje oraz syntetyzator analogowy. Dotychczasowe inspiracje pianisty muzyką minimalistyczną zostały uzupełnione wpływami muzyki elektronicznej, filmowej i neoklasycznej. Głównym pierwiastkiem pozostaje jednak improwizacja, która jednak nie zaciera melodyjności, fraz i tematów charakterystycznych dla twórczości Krzysztofa Komedy. Ten niespotykany dotychczas konglomerat prowadzi do skojarzeń ze współczesną muzyką filmową, a przecież muzyka Komedy najlepiej odnajdywała się właśnie na srebrnym ekranie.

W repertuarze znajdzie się legendarna “Kołysanka Rosemary”, ale w zaskakująco śmiałej interpretacji. Ten, jak i kilka innych utworów (“Prawo i pięść”, “Start”) zostały poszerzone o dodatkowe instrumentarium, a całość będzie przeplatana fortepianem solo („Moja ballada”, „Po katastrofie”) i swingującym motywem z filmu „Dwaj ludzie z szafą”.

Podczas koncertu, Maciej Tubis zaprezentuje również kilka autorskich utworów, które znajdą się na jego kolejnej solowej płycie.
„Kołysanka Rosemary” od sierpnia będzie dostępna jako singiel w serwisach streamingowych oraz na YouTube.

Melomani szukający współczesnego ujęcia fortepianu w syntezie wielu stylów, ale z pierwiastkiem energii i nieprzewidywalności, nie powinni przegapić tego koncertu.