Data i godzina wydarzenia: 07.10 - 09.10.2022, Kościół pw. Wniebowzięcia NMP (ul. Czerwińskiego 3, Koźle)

Kędzierzyn-Koźle zaprasza na VII Festiwal Mikołaja z Koźla. 

Kolejna fascynująca podróż w czasie - czyli spotkania z muzyką średniowiecza, renesansu i baroku w wykonaniu polskich mistrzów: Clamaverunt Iusti, Mimesis, Musica Graziosa oraz Macieja Straburzyńskiego z towarzyszeniem zespołu Arte dei Suonatori. Drogowskazem Festiwalu jest średniowieczny kodeks napisany ręką mnicha Mikołaja z Koźla. 

 Manuskrypt powstawał 8 lat, a jego autor zapisał w nim modlitwy, obyczaje, kazania i utwory gregoriańskie, w tym także motyw przewodni VII Festiwalu Mikołaja z Koźla  „Virgini Mariae laudes”. To unikatowy przykład kontrafaktury jednej z najbardziej popularnych sekwencji wielkanocnych. Franciszkańska modlitwa będzie słyszalna w każdym z czterech koncertów obiecuje Wojciech Wójcicki - Dyrektor Festiwalu Mikołaja z Koźla.

Organizatorem Festiwalu jest Gmina Kędzierzyn-Koźle.


7.10, godz. 19.00 CLAMAVERUNT IUSTI – Virgini Mariae laudes - Prepolifonia europejska
miejsce: kościół pw. Wniebowzięcia NMP - Kędzierzyn-Koźle, ul. Czerwińskiego 3
Wykonawcy:
Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti: Justyna Adamska, Maria Muszyńska, Katarzyna Bałdyga, Anna Krzysztofik, Emilia Dudkiewicz, Diana Sobolewska, Karolina Mika, Joanna Borysowicz
Michał Sławecki – magister chori
Prepolifonia z czasów Mikołaja z Koźla to prezentacja, która łączy różne tradycje monodii liturgicznej Europy Zachodniej i pokazuje całe jej bogactwo. Utwory pochodzą z liturgii rytów przedgregoriańskich, z tradycji starorzymskiej, gallikańskiej, hiszpańskiej, benewentańskiej i ambrozjańskiej. Śpiew liturgiczny w Średniowieczu ciągle się rozwijał – tradycyjne formy liturgiczne zaczęto wzbogacać o nowe treści i melodie – tropy. Niektóre z nich stały się odrębnymi, samodzielnymi kompozycjami, rozkwitała twórczość hymniczna i sekwencyjna. Ostatnia część to prezentacja utworów ze źródeł zawierających repertuar w znacznym stopniu rozwinięty, lecz wciąż niesamodzielny pod względem kontrapunktycznym. Program wieńczy blok utworów wielogłosowych, zaczerpniętych z Akwitanii i Hiszpanii (Montserrat) oraz biblioteki opactwa sióstr benedyktynek w Sandomierzu – utworów o typowo polskiej proweniencji. Koncert otwiera sekwencja maryjna z rękopisu Mikołaja z Koźla.
więcej: https://mikolajzkozla.pl/.../mulierum-schola-gregoriana.../

08.10, godz. 19.00 MIMESIS - Verba Mariae - Matka Boga przemawiająca w ujęciu europejskiej polifonii wokalnej XVI wieku - koncert
miejsce: kościół pw. Wniebowzięcia NMP - Kędzierzyn-Koźle, ul. Czerwińskiego 3
Wykonawcy:
Małgorzata Piotrowska | Justyna Adamska | Paulina Oseńko
Piotr Karbownik | Paweł Kasprzyk | Piotr Zawistowski
dyr. Karolina Mika
słowo o muzyce - Emilia Dudkiewicz
Verba Mariae - to projekt muzyczny dedykowany tegorocznej edycji Festiwalu Mikołaja z Koźla. Zgromadzone w programie skarby muzyki sakralnej XVI wieku ukazują najbardziej zadziwiającą po-stać kobiecą Ewangelii w świetle słów, które wypowiedziała. Ich ujęcie w muzyce mistrzów szkoły franko-flamandzkiej oraz szkoły rzymskiej - choć skomponowane ponad 500 lat temu - wciąż ukazuje niezwykle żywy obraz Matki Boga przemawiającej do współczesnego człowieka.
Karolina Mika
więcej: https://mikolajzkozla.pl/.../artysci-vii-festiwalu/mimesis/


9.10, godz. 15.00 MUSICA GRAZIOSA – Cztery pory roku - koncert
miejsce: kościół pw. Wniebowzięcia NMP - Kędzierzyn-Koźle, ul. Czerwińskiego 3
Wykonawcy:
Zespół Musica Graziosa: Aleksandra Owczarek – skrzypce barokowe, Paulina Tkaczyk-Cichoń – klawesyn

Któż z nas nie zna „Czterech Pór Roku” Antonia Vivaldiego? Jest to do dziś najpopularniejsza i bardzo chętnie słuchana kompozycja tego twórcy, dzieło ponadczasowe. Cykl czterech koncertów uwielbiany pod każdą postacią, zostanie tym razem wykonany w nowatorskiej wersji na dwa instrumenty: skrzypce solo i klawesyn w roli orkiestry. Ta muzyka, będąca esencją włoskiego baroku, oczarowuje bogatą paletą muzycznych barw, pełną ekwilibrystycznych pochodów i emocji. Zachwyca nie tylko niezwykłą wirtuozerią, ale także zniewalającym kunsztem linii melodycznych oraz niebywałymi środkami wyrazu. Vivaldi jawi się jako doskonały „malarz natury”, bawiący się kolorami, kreujący terminologię muzyki programowej.
Paulina Tkaczyk-Cichoń
więcej: https://mikolajzkozla.pl/.../artysci-vii.../musica-graziosa/

9.10, godz. 19.00, MACIEJ STRABURZYŃSKI / ARTE DEI SUONATORI – Regina Caeli – Królowa Niebios - koncert
miejsce: kościół pw. Wniebowzięcia NMP - Kędzierzyn-Koźle, ul. Czerwińskiego 3
Wykonawcy:
Maciej Straburzyński – bas-baryton
Arte dei Suonatori: Aureliusz Goliński – skrzypce, Ewa Golińska – skrzypce, Marcin Tarnawski – skrzypce, Borys Piszczatowski – wiolonczela, Dagmara Tyrcha – klawesyn